slideshow 1 slideshow 2

You are here

Program

Program at a Glance

 

Monday April 13, 2015

07:30-08:30 Registration
08:30-08:45 Opening and Welcome Address  
08:45-09:45

Keynote 1: Dr Alvar Saenz-Otero (SSL-MIT)
Maturation of GNC Algorithms with SPHERES Aboard the International Space Station

Introduced by Benoît Frapard (TBC)

09:45-10:15 Coffee Break
10:15-12:15 Session Room 1
Control Theory and Applications
Session Room 2
Spacecraft I :  Attitude Estimation
Session Room 3
Aircraft I : Flight Control laws
12:15-13:45 Lunch
13:45-15:15 Session Room 1
Vision-based GNC I
Session Room 2
Modeling and Control of Flexible Structures
Session Room 3
FDIR I
15:15-15:45 Coffee Break
15:45-17:15 Session Room 1
Vision-based GNC II
Session Room 2
Spacecraft II: operations
Session Room 3
FDIR II
18:30-19:30

Welcome Reception "Salle des Illustres - Capitole" - Toulouse Town Hall

 

Tuesday April 14, 2015

08:00-08:30 Registration
08:30-09:30

Keynote 2 : Stéphane Delannoy (Airbus)
Design and Validation of the A350 Flexible Structure Control Law

Introduced by Robert Luckner

09:30-10:00 Coffee Break
10:00-12:30 Session Room 1
Adaptive Control

Session Room 2
Invited Session : Modern Robust Control in Aerospace Applications

Session Room 3
Missiles
12:30-14:00 Lunch
14:00-16:00 Session Room 1
Aircraft II : Flight Control laws
Session Room 2
Invited Session: Worst-case V&V Applications for Aerospace GNC Systems, Part I
Session Room 3
Spacecraft III: Guidance
16:00-16:30 Coffee Break
16:30-18:30 Session Room 1
Air Traffic Management
Session Room 2
Invited Session: Worst-case V&V Applications for Aerospace GNC Systems, Part II, Control in Aerospace
Session Room 3
Spacecarft IV: Rendezvous
19:30-23:00

Conference Dinner  "Salle Gaston Doumergue" - Toulouse Downtown

 

Wednesday April 15, 2015

08:00-08:30 Registration
08:30-09:30

Keynote 3 : Eric Jurado (CNES)
Rosetta Mission : Flight Dynamics Aspects of the Philae Delivery

Introduced by Jonathan Grzymisch

09:30-10:00 Coffee Break
10:00-12:30 Session Room 1
Metaheuristics & control

Session Room 2
Navigation and localization

Session Room 3
UAV I : Flight Control and Navigation
12:30-14:00 Lunch
14:00-15:30 Session Room 1
Planetary landers
Session Room 2
Sensors
Session Room 3
UAV II : Guidance
15:30-16:00 Coffee Break

 

 


 

Technical Program

 

Monday April 13, 2015

Mo/AM/Tr1
Control Theory and Applications
Chair: Q.P. Chu, Co-Chair: P. Apkarian
10:15-10:45
Incremental Approximate Dynamic Programming for Nonlinear Flight Control Design
Ye Zhou, Erik-Jan van Kampen and  QiPing Ch,TU Delft, Netherlands
10:45-11:15
Model approximation for the control of large-scale LTI models with guaranteed stability
Pierre Vuillemin, Université de Toulouse and ONERA, France.
Charles Poussot-Vassal, ONERA, France.
Daniel Alazard, ISAE-SUPAERO, France.
11:15-11:45

Flight Control Design with Variant Factor and Recursive Control Approaches
Kemao Peng and  Feng Lin Temasek Laboratories, National University of Singapore, Singapore.
Ben M Chen, Department of Electrical and Computer Engineering, National University of Singapore, Singapore.

11:45-12:15
Differential Games Based Autonomous Rendez-vous for Aerial Refueling
Ezra Tal, Delft University of Technology, Netherlands.
Tal Shima, Technion - Israel Institute of Technology.

 

Mo/AM/Tr2
Spacecraft I: Attitude estimation (Regular Session)
Chair: Stéphanie Lizy-Destrez, Co-Chair: Halil Ersin Soken
10:15-10:45
Relative Pose Estimation of Space Debris using Point Cloud Geometrical Descriptors
Harvey Gomez and Bernd Eissfeller University of the Federal Armed Forces Munich, Germany.
Toralf Boge, German Aerospace Center – DLR, Germany.
10:45-11:15
CubeSat Attitude Estimation via AUKF using Magnetometer measurements and MRPs
Francesco Sanfedino, Marco Scardino, Jérémie Chaix and  Stéphanie Lizy-Destrez ISAE-SUPAERO, France.
11:15-11:45
Multiple-Model Adaptive Estimation of Time-Varying Residual Magnetic Moment for Small Satellites
Halil Ersin Soken and  Shin-Ichiro Sakai Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA), Japan.
11:45-12:15
Cubesat attitude determination and control system
Frédérick Viaud, ISAE, France.
Christelle Pittet, Jean Mignot CNES, France.

 

Mo/AM/Tr3
Aircraft I: Flight Control Laws (Regular Session)
Chair: Marco Lovera, Co-Chair: Tetsujiro Ninomiya
10:15-10:45
Robust Lateral Control of Future Small Aircraft
Thaddäus Baier and Matthias Heller, Institute of Flight System Dynamics, Technische Universität München, Germany.
10:45-11:15
Rotor state feedback in the design of rotorcraft attitude control laws
Simone Panza and Marco Lovera, Politecnico di Milano, Italy.
11:15-11:45
Automatic Landing of a High-Aspect-Ratio Aircraft without using the Thrust
Maxim Lamp, TU Berlin, Germany.
11:45-12:15
Controller Design for D-SEND#2
Tetsujiro Ninomiya, Hirokazu Suzuki  and Junnichirou Kawaguchi,  Japan Aerospace Exploration Agency, Japan.

 

Mo/PMB/Tr1
Vision-based GNC I (Regular Session)
Chair: Erwan Kervendal, Co-Chair: Stephan Theil (TBC)
13:45-14:15
From space exploration to UAV: development, and real-time performances of a robust, autonomous vision-based navigation
Alexandre Robin, Bernard Polle and  Airbus Defence and Space, France.
14:15-14:45
Nonlinear Visual Servoing Control for VTOL UAVs with Field of View Constraint
Henry de Plinval and Laurent Burlion, ONERA, France.
14:45-15:15
A Sigma-Point Kalman Filter for remote sensing of updrafts in autonomous soaring
Martin Stolle, Yoko Watanabe  and Carsten Döll ,ONERA, France.

 

Mo/PMB/Tr2
Modeling & Control of flexible structures (Regular session)
Chair: Frank Thielecke, Co-Chair: Christelle Cumer
13:45-14:15
Linear Dynamic Modelling of Spacecraft with Open-Chain Assembly of Flexible Bodies for AOCS/Structure Co-Design
Jose Alvaro Perez Gonzalez, ONERA, France.
Daniel Alazard, ISAE, France.
Thomas Loquen, ONERA, France.
Christelle Pittet, CNES, France.
Christelle Cumer, ONERA, France.
14:15-14:45
Mechanical-Attitude Controller Co-design of Large Flexible Space Structures
Hari hara sudhan Murali, ISAE, France.
Daniel Alazard, ISAE, France.
Luca Massotti and Finn Ankersen, ESA – ESTEC, Netherlands.
Chiara Toglia, Thales Alenia Space, Italy.
14:45-15:15
Control design for a coupled fluid-structure system with piezoelectric actuators
Flavio Luiz Cardoso-Ribeiro, Valérie Pommier-Budinger and Denis Matignon  Université de Toulouse-ISAE, France.

 

Mo/PMB/Tr3
FDIR  I (Regular Session)
Chair: Erik-Jan van Kampen, Co-Chair: Ali Zolghadri
13:45-14:15
Robust output tracking of a 3DOF helicopter via high-order sliding mode observers
Alejandra Ferreira de loza,Instituto Politecnico Nacional, Mexico.
Jérôme Cieslak, David Henry  and Ali Zolghadri, Univ. de Bordeaux / IMS lab, France.
Leonid Fridman, Universidad Nacional Autonoma de Mexico.
14:15-14:45
Sensor Fault Detection and Estimation for Quadrotors Using Kinematic Equations
Peng Lu, Laurens Van Eykeren, Erik-Jan van Kampen and Qiping Chu, Delft University of Technology, Netherlands.
14:45-15:15
Sliding mode observers for fault estimation in multisensor avionics systems
Jérôme Cieslak, Univ. de Bordeaux / IMS lab, France.
Alejandra Ferreira de Loza, Instituto Politecnico Nacional, Mexico.
David Henry, Univ. de Bordeaux / IMS lab, France.
Jorge Davila, Instituto Politecnico Nacional, Mexico.
Ali Zolghadri, Univ. de Bordeaux / IMS lab, France.

 

Mo/PME/Tr1
Vision-based GNC II (Regular Session)
Chair: Robert Glebocki, Co-Chair: Henry de Plinval
15:45-16:15
A new observer for range identification in Perspective Vision Systems
Victor Gibert, Airbus, France.
Laurent Burlion, ONERA, France.
Josep Boada-Bauxel, Airbus S, France.
Franck Plestanand Abdelhamid Chriette, Ecole Centrale Nantes, IRCCyN, France.
16:15-16:45

Camera-based Tracking for Rendezvous and Proximity Operation of a Satellite
Nassir W. Oumer and Giorgio Panin, DLR, Germany.

16:45-17:15

An image processing algorithm for ground navigation of aircraft
Kevin Theuma, University of Malta, Malta.
David Zammit Mangion, University of Malta, Malta and Cranfield University, United Kingdom.

 

Mo/PME/Tr2
Spacecraft II: operations (Regular Session)
Chair: Jonathan Grzymisch, Co-Chair: Stéphane Berrivin
15:45-16:15
Analytical Method for Satellite Projected Cross Sectional Area Calculation
Ohad Ben-Yaacov, Eviatar Edlerman  and Pini Gurfil Technion, Israel Institute of Technology, Israel.
16:15-16:45
Bearings-Only Rendezvous with Enhanced Performance
Jonathan Grzymisch and  Walter Fichter, Institute of Flight Mechanics and Control, University of Stuttgart, Germany.
Damiana Losa, Research and Technology Department, Thales Alenia Space, Germany.
Massimo Casasco, ESA-ESTEC, Netherlands.
16:45-17:15
Slew Performance of Closed-loop Half-Cone Algorithm for Prolate Spinners Using Single-Thruster
Juntian Si, Yang Gao  and Abadi Chanik ,University of Surrey, UK.

 

Mo/PME/Tr3
FDIR II (Regular Session)
Chair: Coen de Visser, Co-Chair: Nicolas Fezans
15:45-16:15
Fault Tolerant L1 Adaptive Control Based on Degraded Models
Toufik Souanef and Walter Fichter, University of Stuttgart, Germany.
16:15-16:45
Nonlinear and fault-tolerant flight control using multivariate splines
Henry Tol, Coen de Visser  and Qiping Chu, Delft University of Technology, Netherlands.
16:45-17:15
Flying Vehicles Loss-Of-Control Autonomous Recovery Using Nonlinear Smooth Regulators and Neural Network with Exponential Observers
Jean-Etienne Dongmo, JetMech.Inc, USA.

 

Tuesday April 14, 2015

 

Tu/AM/Tr1
Adaptive Control (Regular Session)
Chair: Florian Holzapfel, Co-Chair: Joel Bordeneuve-Guibé
10:00-10:30
Robust Rotorcraft Control using an Adaptive Incremental Sliding Mode Controller
Lodewijk Sikkel, Guido de Croon, Qiping Chu and Bart Remes, MAVLab, Control and Simulation Department, Aerospace Engineering Faculty TU Delft, Netherlands
10:30-11:00
L1 Adaptive Control of Systems with Disturbances of Unknown Bounds
Toufik Souanef, University of Stuttgart, Germany.
Ahsene Boubakir, University Jijel, Algeria.
Walter Fichter, University of Stuttgart, Germany.
11:00-11:30

Adaptive-Optimal Control of Nonstationary Dynamical Systems
Ali Abdollahi and Rakshit Allamraju, Girish Chowdhary, Oklahoma State University, USA.

11:30-12:00
Comparison of L1 Adaptive Augmentation Strategies for a Differential PI Baseline Controller on a Longitudinal F16 Aircraft Model
Fabian Hellmundt, Andreas Wildschek and Rudolf Maier, Airbus Group Innovations, Germany.
Robert Osterhuber, Airbus Defence & Space, Germany.
Florian Holzapfel, Technische Universität München, Germany.
12:00-12:30
Performance Assessment of L1 Adaptive Augmentation Strategies for an Enhanced Longitudinal F16 Aircraft Model
Fabian Hellmundt and Rudolf Maier, Airbus Group Innovations, Germany.
Miguel Leitao, Christian Heise  and Florian Holzapfel, Technische Universität München, Germany.

 

Tu/AM/Tr2
invited session: Modern Robust Control in Aerospace Applications
Chair: Martine Ganet, Co-Chair: Bénédicte Girouart
10:00-10:30
Towards structured H∞ synthesis for flexible launcher
Martine Ganet-Scholler, AIRBUS DEFENCE AND SPACE, France.
10:30-11:00
Structured accelero-stellar estimator for Microscope drag-free mission
Christelle Pittet and Pascal Prieur, CNES, France.
11:00-11:30
Integrated Design and Control of a Flying Wing Using Nonsmooth Optimization Techniques
Denieul Yann, Joël Bordeneuve-Guibe and Alazard Daniel ISAE-SUPAERO, France.
11:30-12:00

Flexible Launch Vehicle Control using Robust Observer-based Controller Obtained through Structured H-infinity Synthesis
Emmanuel Chambon, Pierre Apkarian  and Laurent Burlion, ONERA, France.

12:00-12:30
Structured control law design and robustness assessment for the automatic launch of small UAVs
Jan Bolting, ISAE, France.
Jean-Marc Biannic, ONERA, France.
François Defay, ISAE-SUPAERO, France

 

Tu/AM/Tr3
Missiles (Regular Session)
Chair: Jean-Philippe Harcaut
10:00-10:30
Cooperative 2-On-1 Bounded-Control Linear Differential Games
Shmuel Hayoun and Tal Shima, Technion, Israel.
10:30-11:00
Control of elastic missile based on the distributed measuring system
Alexander Panferov, Alexander Nebylov and Sergey Brodsky, Saint-Petersburg State University of Aerospace Instrumentation, Russian Federation.
11:00-11:30

A New Impact Angle Control Guidance Law to Reduce Sensitivity on Initial Errors
Hyo-Sang Shin, Cranfield University, UK.
Jin-Ik Lee, Agency for Defense Development, Republic of Korea.
Antonios Tsourdos, Cranfield University, UK.

11:30-12:00
Exo-Atmospheric Thrust Vector Interception: Translation Only
Shaul Gutman and Sergey Rubinsky, Technion, Israel.
12:00-12:30
Nonlinear Flight Simulator of a Canard-Guided Spin-Stabilized Projectile
Florian Sève, Research Center for Automatic Control of Nancy (CRAN)/French-German Research Institute of Saint-Louis (ISL), France.
Spilios Theodoulis, French-German Research Institute of Saint-Louis (ISL), France.
Michel Zasadzinski and Mohamed Boutayeb, Research Center for Automatic Control of Nancy (CRAN), France.
Philippe Wernert, French-German Research Institute of Saint-Louis (ISL), France.

 

Tu/PMB/Tr1
Aircraft II: GNC (Regular Session)
Chair: Alexander Nebylov, Co-Chair: Thomas Lombaerts
14:00-14:30
Stability and Performance Analysis of a Large-Scale Aircraft Anti-Vibration Control Subject to Delays Using Model Reduction Techniques
Igor Pontes Duff, Pierre Vuillemin and  Charles Poussot-Vassal, ONERA France.
Corentin Briat, Swiss Federal Institute of Technology Zürich, Switherland.
Cedric Seren, ONERA, France.
14:30-15:00
On-Line Safe Flight Envelope Determination for Impaired Aircraft
Thomas Lombaerts, German Aerospace Center DLR, Germany.
Stefan Schuet, Diana Acosta  and John Kaneshige, NASA Ames Research Center, USA.
15:00-15:30

A New Formulation of Aircraft System Equations for Applying an Extended Kalman Filter
L. G. Sun, C. C. de Visser and Q. P. Chu, TU Delft, Netherlands.

15:30-16:00
WIG –craft motion control concept
Alexander Nebylov and Vladimir Nebylov, State University of Aerospace Instrumentation, Russian Federation.

 

Tu/PMB/Tr2
Invited Session: Worst-case V&V Applications for Aerospace GNC systems, Part I
Chair: Andres Marcos, Co-Chair: Josep Boada-Bauxel
14:00-14:30
Application of Optimization-based Worst Case Analysis to Control Law Assessment in Aerospace
Hans-Dieter Joos, German Aerospace Center DLR, Germany.
14:30-15:00
Worst-case Launch Vehicle Stage Separation Analysis
Pedro Simplicio and Samir Bennani, ESA, ESTEC, Netherlands.
15:00-15:30

Worst Case Analysis of the Attitude Control System for the Long Coasting Phase of a Launcher Upper Stage
Anusha Mujumdar, University of Exeter, United Kingdom.
Hans Strauch, Airbus Defence and Space, Germany.
Samir Bennani, European Space Agency, Netherlands.
Prathyush Purushothama Menon, University of Exeter, United Kingdom.

15:30-16:00
Thrust Vector Control Validation Results for Performance and Stability Robustness Assessments
Monica Valli, ALTRAN, Italy.
Dario Spallotta and Christophe Roux, ELV, Italy.
Andres Marcos, University of Bristol, United Kingdom.
Anusha Mujumdar, University of Exeter, United Kingdom.

 

Tu/PMB/Tr3
Spacecraft III: Flight Guidance (Regular Session)
Chair: Denis Arzelier (TBC), Co-Chair: Chiara Toglia
14:00-14:30
Quasi-Impulsive Maneuvers to Correct Mean Orbital Elements in LEO
Federico Fumenti, Markus Schlotterer  and Stephan Theil, DLR, Institute of Space Systems, Bremen, Germany.
14:30-15:00
Probabilistic Collision Avoidance for Long-term Space Encounters via Risk Selection
Romain Serra, Denis Arzelier and Mioara Joldes, LAAS-CNRS, France.
Aude Rondepierre, INSA de Toulouse, France.
15:00-15:30

Real Time Adaptive Feedforward Guidance for Entry Vehicles
Marco Sagliano, Thimo Oehlschlägel and Stephan Theil, Deutsches Zentrum für Luft und Raumfahrt, Germany.
Erwin Mooij, Delft University of Technology, Netherlands.

15:30-16:00
Reference Trajectory Generator For Stereoscopic Acquisitions
Domenico Cascone, Thales Alenia Space, Italy.

 

Tu/PME/Tr1
Air Traffic Management (Regular Session)
Chair: Felix Mora-Camino
16:30-17:00
Traffic Management along Air Streams through Space Metering
Mastura Ab-Wahid, ENAC, France
Hakim Bouadi, Polytechnic Military School, Algeria.
Antoine Drouin, ENAC, France.
Benjamas Panomruttanarug, King Mongkuts University of Technology, Thailand.
Felix Mora-Camino, ENAC, France.
17:00-17:30
Air Traffic Complexity Versus Control Workload
Daniel Delahaye and Stephane Puechmorel, ENAC, France.
17:30-18:00

Functional interior point programming applied to the aircraft path planning problem
Stephane Puechmorel and Daniel Delahaye,ENAC, France.

18:00-18:30
4D Multiobjective Aircraft Trajectory Optimization with Varying Model Fidelity
Reiko Müller, Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt e.V., Germany.

 

Tu/PME/Tr2
Invited Session: Worst-case V&V Applications for Aerospace GNC systems : Part II
Chair: Andres Marcos, Co-Chair: Alexandre Falcoz
16:30-17:00
Cross-Entropy Based Probabilistic Analysis of VEGA Launcher Performance
Anusha Mujumdar, University of Exeter, United Kingdom.
Prathyush Purushothama Menon, University of Exeter, United Kingdom.
Christophe Roux, ELV, Italy.
Samir Bennani, ESA-ESTEC, Netherlands.
17:00-17:30
Analytical and simulation-based V&V techniques applied to hypersonic vehicles
Paulo Rosa, Deimos Engenharia, Lda, Portugal.
Andrea Fabrizi, Murray Kerr and Davide Bonetti, Deimos Space SLU, Spain.
17:30-18:00

Stochastic mu-Analysis for launcher thrust vector control systems
Andres Marcos, University of Bristol, United Kingdom.
Samir Bennani, ESA-ESTEC, Netherlands.
Christophe Roux, ELV, Italy.

18:00-18:30
Development of the ESA Robotic Test Facility for the Real-Time Verification & Validation of GNC Prototypes
Sergio Carrasco-Martos and Jochem van der Maas,, Science & Technology Corp., B.V., Netherlands.
Bruno Brito and Irene Huertas , ESA-ESTEC, Netherlands.

 

Tu/PME/Tr3
Spacecraft IV: Rendezvous (Regular Session)
Chair: David Alexandre Saussié, Co-Chair: Catherine Le Peuvedic (TBC)
16:30-17:00
Guidance and Navigation for Electromagnetic Formation Flight Orbit Modification
Emilien Fabacher, Stéphanie Lizy-Destrez  and Daniel Alazard, ISAE-SUPAERO, France.
Finn Ankersen, ESA, Netherlands.
17:00-17:30

Motion Planning and Control of a Space Robot to Capture a Tumbling Debris
Vincent Dubanchet and David Saussié, École Polytechnique de Montréal, Canada.
Daniel Alazard, Caroline Bérard, ISAE-SUPAERO, France.
Catherine Le Peuvédic, Thales Alenia Space, France.

17:30-18:00

Relative navigation challenges and solutions for autonomous orbital rendezvous
Thomas Chabot, Erwan Kervendal, and Noëla Despre, Airbus Defence and Space, France.

18:00-18:30

GNC for proximity operations around a non-cooperative space object
Hélène Evain, ISAE-SUPAERO, France.

 

Wednesday April 15, 2015

 

We/AM/Tr1
Metaheuristics & control (Regular Session)
Chair: Fausto Ramos, Co-Chair: Boguslaw Dolega
10:00-10:30
Computational Intelligence for Control System Design Automation
Fausto Ramos, DCTA/IAE, Brazil.
10:30-11:00
Non-Iterative Direct Adaptative Control Margin Estimation
Gonenc Gursoy and  Ilkay Yavrucuk ,METU, Turkey.
11:00-11:30

Full Calibration for Helicopter Simulation
Ivana Yoshie Sumida, Haroldo Fraga de Campos Velho and Eduardo Fávero Pacheco da Luz, Instituto Nacional de Pesquisas Espaciais, Brazil.
Ronaldo Vieira Cruz and Luiz Carlos Sandoval Góes, Instituto Tecnológico de Aeronáutica, Brazil.

 

We/AM/Tr2
Navigation and Localization (Regular session)
Chair: Daniel Choukroun (TBC), Co-Chair: Mohamed Sahmoudi
10:00-10:30
Robust Measurement Planning for Satellite Relative Navigation
Manuel Salvoldi and Daniel Choukroun,Ben-Gurion University of the Negev, Israel.
10:30-11:00
Simplex Unscented Quadrature Information Filter
Ping HAN, Weilin SANG, and Zaiji ZHANG, Tianjin Key Lab for Advanced Signal Processing,Civil Aviation University of China.
11:00-11:30

Multi-Sensor Fusion for robust Altitude estimation of a low-Cost UAV in challenging GNSS environments
Mohamed Sahmoudi and.François Defay, ISAE-SUPAERO, France.

11:30-12:00
Estimating Ionospheric Delay Using GNSS Signals in the E5 band with Examples of Critical Aerospace Applications
Jean-Luc Issler, Lionel Ries, Laurent Lestarquit,and Sebastien Rougerie, CNES, France.
12:00-12:30
Combination of block-based image matching using local binary patterns and LIDAR data for vehicle localization
Yongliang Qiao, Cindy Cappelle and Yassine Ruichek, Université de Technologie de Belfort-Montbéliard, France.
Fadi Dornaika, University of Basque Country, Spain.

 

We/AM/Tr3
UAV I : Flight Control and Navigation (Regular Session)
Chair: Henry de Plinval
10:00-10:30
Nonlinear Quadrotor Control with Online Model Identification
Peng Lu, Erik-Jan van Kampen and Qiping Chu, Delft University of Technology, Netherlands.
10:30-11:00
Backstepping control law application to path tracking with an indoor quadrotor
Maxime Lecointe, François Defay, and Caroline C.P. Chanel, , ISAE-SUPAERO, France.
11:00-11:30

Flocking algorithm for fixed-wing unmanned aerial vehicles
Cezary Kownacki and Daniel Ołdziej Bialystok, University of Technology, Poland.

11:30-12:00
Performances Improvement of a Motor Speed Controller for Low-Cost MAVs
Emmanuel Roussel and Vincent Gassmann,French-German Research Institute of Saint-Louis (ISL), France.
Edouard Laroche, ICube UMR 7357, France.
12:00-12:30
Lyapunov-Based Three-Dimensional Terminal Angle Constrained Guidance Laws
Mingu Kim, Yongwoo Lee, Seokwon Lee, and Youdan Kim,  Seoul National University, Republic of Korea

 

We/PMB/Tr1
Planetary Landers (Regular Session)
Chair: Christelle Pittet
14:00-14:30
Lidar-Aided Camera Feature Tracking and Visual SLAM for Spacecraft Low-Orbit Navigation and Planetary Landing
Franz Andert, Nikolaus Alexander Ammann  and Bolko Maass, German Aerospace Center (DLR), Germany.
14:30-15:00
Coupled Dynamics Lunar Landing Control based on Dual Quaternions
Jae-wook Kwon and Dong-hun Lee, Korea Aerospace Research Institute, Republic of Korea.
Hyo-choong Bang, KAIST, Republic of Korea.

 

We/PMB/Tr2
Sensors (Regular Session)
Chair: Alexander Efremov
14:00-14:30
Mathematical models of micromechanical wave gyroscope
Natalia Ovchinnikova, Аlexander Panferov, Valery Ponomarev  and  Leonid Severov State University of Aerospace Instrumentation, Saint-Petersburg, Russian Federation.
14:30-15:00
Airborne Doppler LiDAR Sensor Parameter Analysis for Wake Vortex Impact Alleviation Purposes
Jana Ehlers and Nicolas Fezans, DLR, Germany.

 

We/PMB/Tr3
UAV II : Guidance (Regular Session)
Chair: Hyo-Sang Shin (TBC), Co-Chair: Frank Jouhaud
14:00-14:30
Behavior Trees with Stateful Tasks
Andreas Klöckner, DLR German Aerospace Center, Germany.
14:30-15:00
Closed-Form Three-Dimensional Path Generation Based on Polynomial Interpolation of Waypoints
Namhoon Cho and Youdan Kim Seoul National University, Republic of Korea.
15:00-15:30

Flight Path Management System of EOLE UAV
Frank Jouhaud, ONERA, France.

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer